Century USN1202 Pool Pump Motor, 2 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230/115 V, 3600 RPM, Y56J Frame, DP

Century USN1202 Pool Pump Motor, 2 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230/115 V, 3600 RPM, Y56J Frame, DP
Century® USN1202 Replacement Pool and Spa Pump Motor; 2 HP, 3450 RPM, 115/208-230 V, 56J, Threaded Shaft
- 2 HP NORTHSTAR MOTOR
- 1.20 SF
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Application | Hayward Northstar™ Pumps |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | High |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 11.0-10.2/20.4 A |
| HP | 2 |
| Insulation Class | B |
| Item | Replacement Pool and Spa Pump Motor |
| Moto rDesign | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 13.85 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.20 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL Approved |
| Sub Brand | Century® |
| Type | Up-Rated, CX |
| Voltage Rating | 115/208-230 V |
Known Part Numbers: 187582, 187582PJ, 193233, 193687, 222434, 38503, 7-187582-02, 7-193687-02, 998003, AOS-60-6004, EUSN1202, K63CXERL-4778, SP161521MNSC, SP1615Z1MNS, SP1615Z1MNSC, SP1615Z1MNSR, SPX1615Z1MNS, SPX1615Z1MNSR, 35-150-3105, AOSUSN1202, CRMUSN1202
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century® USN1202 Replacement Pool and Spa Pump Motor; 2 HP, 3450 RPM, 115/208-230 V, 56J, Threaded Shaft
- 2 HP NORTHSTAR MOTOR
- 1.20 SF
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Application | Hayward Northstar™ Pumps |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | High |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 11.0-10.2/20.4 A |
| HP | 2 |
| Insulation Class | B |
| Item | Replacement Pool and Spa Pump Motor |
| Moto rDesign | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 13.85 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.20 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL Approved |
| Sub Brand | Century® |
| Type | Up-Rated, CX |
| Voltage Rating | 115/208-230 V |
Known Part Numbers: 187582, 187582PJ, 193233, 193687, 222434, 38503, 7-187582-02, 7-193687-02, 998003, AOS-60-6004, EUSN1202, K63CXERL-4778, SP161521MNSC, SP1615Z1MNS, SP1615Z1MNSC, SP1615Z1MNSR, SPX1615Z1MNS, SPX1615Z1MNSR, 35-150-3105, AOSUSN1202, CRMUSN1202




















