
Century UCT1152 Pool Pump Motor, 1.5 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230/115 V, 3600 RPM, 56J Frame, ODP
Century® UCT1152 Two-Compartment Pool Filter Motor; 1.5 HP, 3450 RPM, 115/230 V, 56J, Threaded Shaft
- 1-1/2 HP MOTOR C-FACE 56J
- 1.00 SF CONSERVATIONIST
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | High |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Satin Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 14.6/7.3 A |
| HP | 1.5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Two-Compartment Pool Filter Motor |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 12.13 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, UL Recognized (E25022), CSA Certified (LR43341) |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 1.5 |
| Type | Up-Rated, K |
| Voltage Rating | 115/230 V |
Original: $369.99
-65%$369.99
$129.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century® UCT1152 Two-Compartment Pool Filter Motor; 1.5 HP, 3450 RPM, 115/230 V, 56J, Threaded Shaft
- 1-1/2 HP MOTOR C-FACE 56J
- 1.00 SF CONSERVATIONIST
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | High |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Satin Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 14.6/7.3 A |
| HP | 1.5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Two-Compartment Pool Filter Motor |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 12.13 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, UL Recognized (E25022), CSA Certified (LR43341) |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 1.5 |
| Type | Up-Rated, K |
| Voltage Rating | 115/230 V |




















