
Century ST1302V1 Pool Pump Motor, 3 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230 V, 3600 RPM, Y56J Frame, DP
Century® ST1302V1 Two-Compartment Pool Filter Motor; 3 HP, 3450 RPM, 208-230 V, 56J, Threaded Shaft
- 3 HP THREAD SHAFT MOTOR
- 1.15 SF
Used On:
- Jacuzzi L Series Pump Parts Â
- Jacuzzi Magnum Pump Parts Â
- Jacuzzi P, PC, EP Pump Parts Â
- Jacuzzi PH and UPH Pump Parts Â
- Jacuzzi RC Pump Parts Â
- Jacuzzi Ring-Lok Pump Parts Â
- Jandy HHP/HHPU Pump Parts Â
- Jandy JHP/JHPU Pump Parts
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | High |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black Lacquer |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 14.5-13.8 A |
| HP | 3 |
| Insulation Class | B |
| Item | Two-Compartment Pool Filter Motor |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face |
| Numberof Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 14.19 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, UL Recognized (E14663), CSA Certified (LR4642) |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 3.45 |
| Type | Full-Rated, CP |
| Voltage Rating | 208-230 V |
Original: $649.99
-65%$649.99
$227.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century® ST1302V1 Two-Compartment Pool Filter Motor; 3 HP, 3450 RPM, 208-230 V, 56J, Threaded Shaft
- 3 HP THREAD SHAFT MOTOR
- 1.15 SF
Used On:
- Jacuzzi L Series Pump Parts Â
- Jacuzzi Magnum Pump Parts Â
- Jacuzzi P, PC, EP Pump Parts Â
- Jacuzzi PH and UPH Pump Parts Â
- Jacuzzi RC Pump Parts Â
- Jacuzzi Ring-Lok Pump Parts Â
- Jandy HHP/HHPU Pump Parts Â
- Jandy JHP/JHPU Pump Parts
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | High |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black Lacquer |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 14.5-13.8 A |
| HP | 3 |
| Insulation Class | B |
| Item | Two-Compartment Pool Filter Motor |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face |
| Numberof Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 14.19 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, UL Recognized (E14663), CSA Certified (LR4642) |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 3.45 |
| Type | Full-Rated, CP |
| Voltage Rating | 208-230 V |




















