Century HST150 Centurion PRO Pool Pump Motor, 1.5 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230/115 V, 3450 RPM, 56J Frame, ODP

Century HST150 Centurion PRO Pool Pump Motor, 1.5 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230/115 V, 3450 RPM, 56J Frame, ODP
Century® Centurion® Pro HST150 Pool and Spa Pump Motor; 1.5 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230/115 V, 3450 RPM, 56J Frame, ODP
- 1.50 THP 115V 230V CENTURION PRO
- MOTOR C-FACE POOL SPA 56J FR 1.O SF 17.2A / 8.6A HYBRID END FRAME PCB TERMINAL BOARD OPEN DRIP-PROOF 3450 RPM CENTURY
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Satin Black |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 17.2/8.6 A |
| HP | 1.5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | Capacitor Start |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 11.84 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® Pro |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL Approved, UL Recognized (E46412), CSA Certified (LR43341) |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 1.5 |
| Type | C |
| Voltage Rating | 115/230 V |
Original: $309.99
-65%$309.99
$108.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century® Centurion® Pro HST150 Pool and Spa Pump Motor; 1.5 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230/115 V, 3450 RPM, 56J Frame, ODP
- 1.50 THP 115V 230V CENTURION PRO
- MOTOR C-FACE POOL SPA 56J FR 1.O SF 17.2A / 8.6A HYBRID END FRAME PCB TERMINAL BOARD OPEN DRIP-PROOF 3450 RPM CENTURY
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Satin Black |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 17.2/8.6 A |
| HP | 1.5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | Capacitor Start |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 11.84 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® Pro |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL Approved, UL Recognized (E46412), CSA Certified (LR43341) |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 1.5 |
| Type | C |
| Voltage Rating | 115/230 V |




















