Century B668 LA01N Pool Pump Motor, 3/4 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230/115 V, 3600 RPM, S56CZ Frame, DP

Century B668 LA01N Pool Pump Motor, 3/4 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230/115 V, 3600 RPM, S56CZ Frame, DP
Century® Letro B668 Replacement Pool Cleaner Pump Motor; 0.75HP, 3450 RPM, 115/230V, 56CZ, Threaded Shaft
- 3/4 HP MOTOR LETRO MARCH 1997
- 1.13 SF AND AFTER
- Cannot ship or be sold in California
Used On:
- Pentair Universal Booster Pump, EC-LA01N Parts
Specifications:
| Ambient Temperature | 40 deg C |
| BearingType | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56CZ |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 6.5/13.0 A |
| HP | 0.75 |
| Insulation Class | B |
| Item | Replacement Pool Cleaner Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Position | Horizontal |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 13.87 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Letro |
| Service Factor | 1.50 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 4-7/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 1.13 |
| Type | CX |
| Voltage Rating | 115/230 V |
Original: $299.99
-65%$299.99
$105.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century® Letro B668 Replacement Pool Cleaner Pump Motor; 0.75HP, 3450 RPM, 115/230V, 56CZ, Threaded Shaft
- 3/4 HP MOTOR LETRO MARCH 1997
- 1.13 SF AND AFTER
- Cannot ship or be sold in California
Used On:
- Pentair Universal Booster Pump, EC-LA01N Parts
Specifications:
| Ambient Temperature | 40 deg C |
| BearingType | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56CZ |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 6.5/13.0 A |
| HP | 0.75 |
| Insulation Class | B |
| Item | Replacement Pool Cleaner Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Position | Horizontal |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 13.87 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Letro |
| Service Factor | 1.50 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 4-7/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 1.13 |
| Type | CX |
| Voltage Rating | 115/230 V |




















