
Century B2852 Pool Pump Motor, 3/4 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230/115 V, 3600 RPM, P56Y Frame, DP
Century (A.O. Smith) 0.75 HP Up Rate Motor, Square Flange 56Y Frame, Single Speed - Model B2852
- Compatible with: WhisperFlo Motors Standard - Up Rate
- 3/4 HP SQ. FLANGE CENTURION
- 1.25 SF MOTOR
Used On:
- Jandy PlusHP Full Rate Pump
- Jandy MaxHP Uprated Pump Parts
- Jandy FloPro Medium Head Pump
- Jandy FloPro Medium Head Up-Rated Parts, FHPM.75
- Jandy MaxHP Series Pump Parts, MHPM
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| FlangeT ype | Square |
| Frame | 56Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 10.8/5.4 A |
| HP | 0.75 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| MountingT ype | C-Face, No Base |
| Overall Length | 12.40 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 7/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified, Meets California Energy Commission Appliance Regulations 2008 |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 0.94 |
| Type | Up-Rated, CX |
| Voltage Rating | 115/230 V |
Original: $239.99
-65%$239.99
$84.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century (A.O. Smith) 0.75 HP Up Rate Motor, Square Flange 56Y Frame, Single Speed - Model B2852
- Compatible with: WhisperFlo Motors Standard - Up Rate
- 3/4 HP SQ. FLANGE CENTURION
- 1.25 SF MOTOR
Used On:
- Jandy PlusHP Full Rate Pump
- Jandy MaxHP Uprated Pump Parts
- Jandy FloPro Medium Head Pump
- Jandy FloPro Medium Head Up-Rated Parts, FHPM.75
- Jandy MaxHP Series Pump Parts, MHPM
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| FlangeT ype | Square |
| Frame | 56Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 10.8/5.4 A |
| HP | 0.75 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| MountingT ype | C-Face, No Base |
| Overall Length | 12.40 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® |
| Service Factor | 1.25 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 7/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified, Meets California Energy Commission Appliance Regulations 2008 |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 0.94 |
| Type | Up-Rated, CX |
| Voltage Rating | 115/230 V |




















