
Century B2842 Pool Pump Motor, 1.5 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230 V, 3600 RPM, Y56Y Frame, DP
Century (A.O. Smith) 1.5 HP Full Rate EE Motor, Square Flange 56Y Frame, Single Speed - Model B2842
- Compatible with: WhisperFlo Motors Standard - Full Rate
- 1.5 HP SQ FLANGE FULL MOTOR
- 1.47 SF ENERGY EFFICIENT
Used On:
- Jandy 1.5HP Stealth Series Pump Parts, SHPF1.5
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Flange Type | Square |
| Frame | 56Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 9.6-8.8 A |
| HP | 1.5 |
| InsulationC lass | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 13.90 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | E-Plus® |
| Service Factor | 1.47 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 7/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 2.21 |
| Type | Full-Rated, CX |
| Voltage Rating | 208-230 V |
Original: $419.99
-65%$419.99
$147.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century (A.O. Smith) 1.5 HP Full Rate EE Motor, Square Flange 56Y Frame, Single Speed - Model B2842
- Compatible with: WhisperFlo Motors Standard - Full Rate
- 1.5 HP SQ FLANGE FULL MOTOR
- 1.47 SF ENERGY EFFICIENT
Used On:
- Jandy 1.5HP Stealth Series Pump Parts, SHPF1.5
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Flange Type | Square |
| Frame | 56Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 9.6-8.8 A |
| HP | 1.5 |
| InsulationC lass | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 13.90 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | E-Plus® |
| Service Factor | 1.47 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 7/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 2.21 |
| Type | Full-Rated, CX |
| Voltage Rating | 208-230 V |




















