š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
HomeStore
Century B2841V1 Pool Pump Motor, 1 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230/115 V, 3600 RPM, Y56Y Frame, DP

1 / 2
Century B2841V1 Pool Pump Motor, 1 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230/115 V, 3600 RPM, Y56Y Frame, DP
Century (A.O. Smith) 1.0 HP Full Rate EE Motor, Square Flange 56Y Frame, Single Speed - Model B2841V1
- Compatible with: WhisperFlo Motors Standard - Full Rate
- 1 HP SQ FLANGE E-PLUS MOTOR
- 1.65 SF ENERGY EFFICIENT
Used On:
- Jandy 1HP Stealth Series Pump Parts, SHPF1.0
- Jandy WaterFeature Series Pump Parts
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Type | Square |
| Frame | 56Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 7.8-7.4/14.8 A |
| HP | 1 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 13.40 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | E-PlusĀ® |
| Service Factor | 1.65 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 3/4 Inch |
| Shaft Material | Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, UL Recognized (E44549), CSA Certified (LR4642) |
| Sub Brand | CenturyĀ® |
| Thrust Horsepower | 1.65 |
| Type | Full-Rated, CX |
| Voltage Rating | 115/208-230 V |
$122.50
Original: $349.99
-65%Century B2841V1 Pool Pump Motor, 1 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230/115 V, 3600 RPM, Y56Y Frame, DPā
$349.99
$122.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century (A.O. Smith) 1.0 HP Full Rate EE Motor, Square Flange 56Y Frame, Single Speed - Model B2841V1
- Compatible with: WhisperFlo Motors Standard - Full Rate
- 1 HP SQ FLANGE E-PLUS MOTOR
- 1.65 SF ENERGY EFFICIENT
Used On:
- Jandy 1HP Stealth Series Pump Parts, SHPF1.0
- Jandy WaterFeature Series Pump Parts
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Type | Square |
| Frame | 56Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 7.8-7.4/14.8 A |
| HP | 1 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 13.40 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | E-PlusĀ® |
| Service Factor | 1.65 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 3/4 Inch |
| Shaft Material | Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, UL Recognized (E44549), CSA Certified (LR4642) |
| Sub Brand | CenturyĀ® |
| Thrust Horsepower | 1.65 |
| Type | Full-Rated, CX |
| Voltage Rating | 115/208-230 V |




















