
Century B229SE Pool Pump Motor, 1.5 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230/115 V, 3600 RPM, Y56J Frame, DP
- 1 1/2 HP 230/115V THREADED
- 1.00 SF 56J MOTOR
- Low service factor
- 7/16-20 UNF-2A RH threaded shaft
- Not California or New York Compliant
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 7.2/14.4 A |
| HP | 1.5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 13.91 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, UL Recognized (E14663), CSA Certified (LR4642) |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 1.5 |
| Type | Up-Rated, CX |
| Voltage Rating | 115/230 V |
Original: $289.99
-65%$289.99
$101.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1 1/2 HP 230/115V THREADED
- 1.00 SF 56J MOTOR
- Low service factor
- 7/16-20 UNF-2A RH threaded shaft
- Not California or New York Compliant
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 7.2/14.4 A |
| HP | 1.5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 13.91 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, UL Recognized (E14663), CSA Certified (LR4642) |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 1.5 |
| Type | Up-Rated, CX |
| Voltage Rating | 115/230 V |




















