🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Century B130 Pool Pump Motor, 2 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230 V, 3600 RPM, X56J Frame, DP
Century® B130 Pool Pump Motor 2.0HP, 1 Ph, 60 Hz, 230 V, 3600 RPM, X56J Frame, DP
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 10.5 A |
| HP | 2 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 13.10 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® |
| Service Factor | 1.20 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-1/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 2.4 |
| Type | Full-Rated, CX |
| Voltage Rating | 230 V |
$459.99
Century B130 Pool Pump Motor, 2 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230 V, 3600 RPM, X56J Frame, DP—
$459.99
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century® B130 Pool Pump Motor 2.0HP, 1 Ph, 60 Hz, 230 V, 3600 RPM, X56J Frame, DP
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 10.5 A |
| HP | 2 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 13.10 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® |
| Service Factor | 1.20 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-1/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 2.4 |
| Type | Full-Rated, CX |
| Voltage Rating | 230 V |




















