
Century USN1302 Pool Pump Motor, 3 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230 V, 3600 RPM, R56J Frame, DP
- 3 HP NORTHSTAR MOTOR
- 1.20 SF
Century USN1302 Up-Rated Replacement Pool and Spa Pump Motor; 3 HP, 3450 RPM, 208-230 V, 56J, Threaded Shaft
- Switchless
- Energy efficient
- E-coated mainframe for superior corrosion resistance
- Low noise
- Cool running for longer winding life
- 7/16-20 UNF-2A RH threaded shaft
Specifications
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Application | Hayward Northstar™ Pumps |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | High |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 16.0-14.8 A |
| HP | 3 |
| Insulation Class | B |
| Item | Replacement Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 14.85 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.20 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL Approved |
| Sub Brand | Century® |
| Type | Up-Rated, CX |
| Voltage Rating | 208-230 V |
Original: $749.99
-65%$749.99
$262.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 3 HP NORTHSTAR MOTOR
- 1.20 SF
Century USN1302 Up-Rated Replacement Pool and Spa Pump Motor; 3 HP, 3450 RPM, 208-230 V, 56J, Threaded Shaft
- Switchless
- Energy efficient
- E-coated mainframe for superior corrosion resistance
- Low noise
- Cool running for longer winding life
- 7/16-20 UNF-2A RH threaded shaft
Specifications
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Application | Hayward Northstar™ Pumps |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | High |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 16.0-14.8 A |
| HP | 3 |
| Insulation Class | B |
| Item | Replacement Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 14.85 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.20 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL Approved |
| Sub Brand | Century® |
| Type | Up-Rated, CX |
| Voltage Rating | 208-230 V |





















