š Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now

1 / 4
Century SQ1152 Pool Pump Motor, 1.5 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230 V, 3600 RPM, 48Y Frame, ODP
- 1.5 HP 230V FLANGED MOTOR
- 1.47 SF FULL RATED
Century SQ1152 Square Flange Full-Rated Two-Compartment Pool Filter Motor; 1.5 HP; 3450 RPM; 230 V; 48Y; Threaded Shaft
- 48Y Frame Threaded Shaft
- Service Factor: 1.47
- 3450 RPM, 230V, 10.4A
- C-Face
- Open Drip Proof
- Sealed Ball Bearings
Used On
- Jandy MHP/MHPU Pump PartsĀ Ā
- Sta-Rite Dyna-Pro and Dyna-Pro E Pump PartsĀ Ā
- Sta-Rite Max-E Glas and Dura-Glas Full-Rated Pump PartsĀ Ā
- Sta-Rite Max-E Glas II and Dura-Glas II Full-Rated Pump PartsĀ Ā
- Sta-Rite Max-E Pro Series Pump PartsĀ Ā
- Sta-Rite Supermax Pump Parts
Specifications
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Application | Many Sta-RiteĀ®, Red Jacket, Pac Fab and American Products |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 5-5/8 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | High |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Satin Black |
| Flange Type | Square |
| Frame | 48Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 10.4 A |
| HP | 1.5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Two-Compartment Pool Filter Motor |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 13.25 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.47 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, UL Recognized (E25022), CSA Certified (LR43341) |
| Sub Brand | CenturyĀ® |
| Thrust Horsepower | 2.21 |
| Type | Full-Rated, UAK |
| Voltage Rating | 230 V |
$136.50
Original: $389.99
-65%Century SQ1152 Pool Pump Motor, 1.5 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230 V, 3600 RPM, 48Y Frame, ODPā
$389.99
$136.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1.5 HP 230V FLANGED MOTOR
- 1.47 SF FULL RATED
Century SQ1152 Square Flange Full-Rated Two-Compartment Pool Filter Motor; 1.5 HP; 3450 RPM; 230 V; 48Y; Threaded Shaft
- 48Y Frame Threaded Shaft
- Service Factor: 1.47
- 3450 RPM, 230V, 10.4A
- C-Face
- Open Drip Proof
- Sealed Ball Bearings
Used On
- Jandy MHP/MHPU Pump PartsĀ Ā
- Sta-Rite Dyna-Pro and Dyna-Pro E Pump PartsĀ Ā
- Sta-Rite Max-E Glas and Dura-Glas Full-Rated Pump PartsĀ Ā
- Sta-Rite Max-E Glas II and Dura-Glas II Full-Rated Pump PartsĀ Ā
- Sta-Rite Max-E Pro Series Pump PartsĀ Ā
- Sta-Rite Supermax Pump Parts
Specifications
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Application | Many Sta-RiteĀ®, Red Jacket, Pac Fab and American Products |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 5-5/8 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | High |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Satin Black |
| Flange Type | Square |
| Frame | 48Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 10.4 A |
| HP | 1.5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Two-Compartment Pool Filter Motor |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 13.25 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.47 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, UL Recognized (E25022), CSA Certified (LR43341) |
| Sub Brand | CenturyĀ® |
| Thrust Horsepower | 2.21 |
| Type | Full-Rated, UAK |
| Voltage Rating | 230 V |





















