Century HST225 Centurion PRO® Pool Pump Motor, 2.25 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230/115 V, 3600 RPM, 56J Frame, ODP

Century HST225 Centurion PRO® Pool Pump Motor, 2.25 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230/115 V, 3600 RPM, 56J Frame, ODP
Century Centurion PRO ® Motors Pool Pump Motor, 2.25 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230/115 V, 3600 RPM, 56J Frame, ODP - HST225
- 2.25 THP 115V 208V 230V
- CENTURION PRO MOTOR
- C FLNG POOL SPA 56J FR 1.0 SF 20.4A 10.9A 10.2A
- HYBRID END FRAME PCB TERMINAL BOARD OPEN DRIPPROOF
- 3450 RPM
- CENTURY
Features:
- Premium Sealed 203 Bearings Both Ends
- Open & Accessible Terminal Board & Wiring Compartment For Easy Installation
- New Triple Seal Protection on Pump-End Bearing
- Voltage Change Device
- Definitive Shaft Access (7/16" Wrench)
- UL 1081 Design
- 50°C Ambient
- 303 Stainless Steel Shaft
- Centurion PRO
Century Centurion Pro HST225 Pool and Spa Pump Motor
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 20.4/10.9-10.2 A |
| HP | 2.25 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 11.84 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® Pro |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 2.25 |
| Type | K |
| Voltage Rating | 115/208-230 V |
Original: $379.99
-65%$379.99
$133.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century Centurion PRO ® Motors Pool Pump Motor, 2.25 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230/115 V, 3600 RPM, 56J Frame, ODP - HST225
- 2.25 THP 115V 208V 230V
- CENTURION PRO MOTOR
- C FLNG POOL SPA 56J FR 1.0 SF 20.4A 10.9A 10.2A
- HYBRID END FRAME PCB TERMINAL BOARD OPEN DRIPPROOF
- 3450 RPM
- CENTURY
Features:
- Premium Sealed 203 Bearings Both Ends
- Open & Accessible Terminal Board & Wiring Compartment For Easy Installation
- New Triple Seal Protection on Pump-End Bearing
- Voltage Change Device
- Definitive Shaft Access (7/16" Wrench)
- UL 1081 Design
- 50°C Ambient
- 303 Stainless Steel Shaft
- Centurion PRO
Century Centurion Pro HST225 Pool and Spa Pump Motor
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 20.4/10.9-10.2 A |
| HP | 2.25 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 11.84 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® Pro |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 2.25 |
| Type | K |
| Voltage Rating | 115/208-230 V |





















