Century HSQ260 Centurion PRO® Pool Pump Motor, 2.6 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230 V, 3600 RPM, 48Y Frame, ODP

Century HSQ260 Centurion PRO® Pool Pump Motor, 2.6 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230 V, 3600 RPM, 48Y Frame, ODP
- 2.60 THP 230V CENTURION PRO MOTOR
- SQ FLNG POOL SPA 48Y FR 1.O SF 11.4A HYBRID END FRAME PCB TERMINAL BOARD OPEN DRIPPROOF 3450 RPM CENTURY
Century Centurion Pro HSQ260 Square Flange Pool and Spa Pump Motor; 2.6 HP, 3450 RPM, 230 V, 48Y, Threaded Shaft
Specifications
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 5-5/8 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Flange Type | Square |
| Frame | 48Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 11.4 A |
| HP | 2.6 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 12.03 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® Pro |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 2.6 |
| Type | K |
| Voltage Rating | 230 V |
Original: $479.99
-65%$479.99
$168.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 2.60 THP 230V CENTURION PRO MOTOR
- SQ FLNG POOL SPA 48Y FR 1.O SF 11.4A HYBRID END FRAME PCB TERMINAL BOARD OPEN DRIPPROOF 3450 RPM CENTURY
Century Centurion Pro HSQ260 Square Flange Pool and Spa Pump Motor; 2.6 HP, 3450 RPM, 230 V, 48Y, Threaded Shaft
Specifications
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Sealed Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 5-5/8 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Flange Type | Square |
| Frame | 48Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 11.4 A |
| HP | 2.6 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | Capacitor Start/Run |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 12.03 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® Pro |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 2.6 |
| Type | K |
| Voltage Rating | 230 V |





















