
Century B126 Pool Pump Motor, 1/2 HP, 1 Ph, 60 Hz, 230/115 V, 3600 RPM, L56J Frame, DP
- 1/2 HP THREADED SHAFT MOTOR
- 1.60 SF
Century Centurion B126 Full-Rated Pool and Spa Pump Motor; 0.5 HP, 3450 RPM, 115/230 V, 56J, Threaded Shaft
- Switchless
- High service factor
- Aluminum NEMA "C" brackets
- 7/16-20 UNF-2A RH threaded shaft
- Non-California Compliant
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 4.4/8.8 A |
| HP | 0.5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 11.94 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® |
| Service Factor | 1.60 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 0.8 |
| Type | Full-Rated, CX |
| Voltage Rating | 115/230 V |
Used On
- Jacuzzi Ring-Lok R, P, PC & UP Pump Parts
Original: $239.99
-65%$239.99
$84.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 1/2 HP THREADED SHAFT MOTOR
- 1.60 SF
Century Centurion B126 Full-Rated Pool and Spa Pump Motor; 0.5 HP, 3450 RPM, 115/230 V, 56J, Threaded Shaft
- Switchless
- High service factor
- Aluminum NEMA "C" brackets
- 7/16-20 UNF-2A RH threaded shaft
- Non-California Compliant
Specifications:
| Ambient Temperature | 50 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Frame | 56J |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 4.4/8.8 A |
| HP | 0.5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Number of Speed | 1-Speed |
| Overall Length | 11.94 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Series | Centurion® |
| Service Factor | 1.60 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 2-9/16 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 0.8 |
| Type | Full-Rated, CX |
| Voltage Rating | 115/230 V |
Used On
- Jacuzzi Ring-Lok R, P, PC & UP Pump Parts





















