
Century B1000 Pool Pump Motor, 5 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230 V, 3600 RPM, Y56Y Frame, DP
Century Pool Pump Motor, 5.0 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230 V, 3600 RPM, Y56Y Frame, DP - B1000
- 5 HP 1 PH MOTOR FLANGED
- 1.00 SF 208/230V
- 1/2-20 UNF-2A RH threaded shaft
- Used On: Jandy 5HP Stealth Series Pump Parts, SHPF5.0
Specifications:
| Ambient Temperature | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Flange Type | Square |
| Frame | 56Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 21.0-19.4 A |
| HP | 5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Replacement Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Position | Horizontal |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 14.90 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 3/4 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 5 |
| Type | Full-Rated, CX |
| Voltage Rating | 208-230 V |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Century Pool Pump Motor, 5.0 HP, 1 Ph, 60 Hz, 208-230 V, 3600 RPM, Y56Y Frame, DP - B1000
- 5 HP 1 PH MOTOR FLANGED
- 1.00 SF 208/230V
- 1/2-20 UNF-2A RH threaded shaft
- Used On: Jandy 5HP Stealth Series Pump Parts, SHPF5.0
Specifications:
| Ambient Temperature | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Brand | Regal Beloit |
| Diameter | 6-1/2 Inch |
| Duty Cycle | Continuous |
| Efficiency Group | Standard |
| Enclosure Design | Open Dripproof |
| Finish Color | Black |
| Flange Material | Aluminum |
| Flange Type | Square |
| Frame | 56Y |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Full Load Amps | 21.0-19.4 A |
| HP | 5 |
| Insulation Class | B |
| Item | Replacement Pool and Spa Pump Motor |
| Motor Design | PSC |
| Motor Shaft Rotation | CCWPE |
| Motor Thermal Protection | Auto |
| Mounting Position | Horizontal |
| Mounting Type | C-Face, No Base |
| Overall Length | 14.90 Inch |
| Phase | 1-Phase |
| RPM | 3450 |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Design | Threaded |
| Shaft Diameter | 5/8 Inch |
| Shaft Length | 3/4 Inch |
| Shaft Material | 303 Stainless Steel |
| Standards Approvals | UL 1081 Approved, CSA Certified |
| Sub Brand | Century® |
| Thrust Horsepower | 5 |
| Type | Full-Rated, CX |
| Voltage Rating | 208-230 V |





















