
SpaPure 1.5 lb Bromine Tabs, C002510-CS20B1
SpaPure 1.5 lb Bromine Tabs, C002510-CS20B1
Chlorine is good for spa use. Bromine is best for spa use. So many benefits in a tiny little tablet.Â
- Active Ingredient - 98% Bromochloro
- Tablets dissolve slowly and evenly in spa feeders, dispensers, and floaters
- Provide constant sanitization for your spa
- Odor-Free, no strong smells
- Just as effective as chlorine, but not as harsh on your spa or skin
- Reliable sanitizing for safe spa or hot tub operation
- Spa Brominating Tabs are the best sanitizer for warm, heavily used water environments
- Unlike chlorine, bromine is effective regardless of the pH level in water
- Lower odor than chlorine maintenance
- SDS Sheet
Specifications
| Brand | Spa Pure |
| Chemical Composition | 2, 4-IMIDAZOLIDINEDIONE, 1- BROMO-3-CHLORO-5, 5-DIMETHYL- 16079-88-2 |
| Container Size | 1.5 lb |
| Container Type | Cylinder |
| Item | Bromine Tablets |
| Odor | Halogen |
| Package Quantity | 1 |
| pH Rating | 4 |
| Product Type | Sanitizers |
| Solubility | 0.2 g/100 ml at 25 deg C |
HAV-50-9011
Original: $34.99
-65%$34.99
$12.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SpaPure 1.5 lb Bromine Tabs, C002510-CS20B1
Chlorine is good for spa use. Bromine is best for spa use. So many benefits in a tiny little tablet.Â
- Active Ingredient - 98% Bromochloro
- Tablets dissolve slowly and evenly in spa feeders, dispensers, and floaters
- Provide constant sanitization for your spa
- Odor-Free, no strong smells
- Just as effective as chlorine, but not as harsh on your spa or skin
- Reliable sanitizing for safe spa or hot tub operation
- Spa Brominating Tabs are the best sanitizer for warm, heavily used water environments
- Unlike chlorine, bromine is effective regardless of the pH level in water
- Lower odor than chlorine maintenance
- SDS Sheet
Specifications
| Brand | Spa Pure |
| Chemical Composition | 2, 4-IMIDAZOLIDINEDIONE, 1- BROMO-3-CHLORO-5, 5-DIMETHYL- 16079-88-2 |
| Container Size | 1.5 lb |
| Container Type | Cylinder |
| Item | Bromine Tablets |
| Odor | Halogen |
| Package Quantity | 1 |
| pH Rating | 4 |
| Product Type | Sanitizers |
| Solubility | 0.2 g/100 ml at 25 deg C |
HAV-50-9011





