
Del AOP 50 Ozone/UV Combo Sanitizer for 50,000 Gallons, SEC-110-26
Del AOP 50 Ozone/UV Combo Sanitizer for 50,000 Gallons, SEC-110-26
DEL's ozone systems provide clean, clear, and safe water for your pool and significantly reduce chemical use. Featuring DEL’s exclusive Advanced Plasma Gap (APG) technology, these ozone systems provide modern technology, high performance, and unsurpassed life expectancy.
- Corona Discharge Ozonator and Germicidal UV
- For swimming pools up to 50,000 gallons
- Safe, Sustainable, Low-Cost Pool Sanitation
- Del Ozone Exclusive Plasma Gap Ozone Technology
- Integrated Trident Germicidal Ultraviolet Technology
- 2" Inlet and Outlet Plumbing with Union Connections
- Maximum 20 Gallons Per Minute Flow Rate
- Wall Mount
- Designed for indoor or outdoor installations
- 110/240 Volt Operations
- UL, cUL Listing Certifications
- Germicidal UV Lamp Life of 13,000 Hours
- Expectant Ozone Cell Life of 5 years
- 2 Year Manufacturers Warranty
- Patented APG Ozone Cells
- Germicidal UV Lamps
- CSA/NEMA 3 Metal Enclosure
- NSF/ANSI Standard 50 Certified
Support Documents:
- Brochure
- Ops Man
Specifications:
| Amperage | 0.6 Amps |
| Application | Indoor/Outdoor Installation |
| Brand | DEL |
| Enclosure Rating | CSA/NEMA |
| Flow | 50 GPM |
| Hz | 60 Hz |
| Item | AOP 50 |
| Lamps | Low Pressure/High Output UV-C Germicidal |
| Mounting Type | Floor or Wall |
| Ozone Cell Life | 5 Years |
| Ozone Cell Type | APG Cells |
| Plumbing | Inlet & Outlet 2" PVC Unions |
| Plumbing Options | MDV XL |
| Power | 10 Watts |
| Series | DEL AOP |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Size | 13.5"L x 9.5"W x 17"H |
| Voltage | 240 VAC |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Del AOP 50 Ozone/UV Combo Sanitizer for 50,000 Gallons, SEC-110-26
DEL's ozone systems provide clean, clear, and safe water for your pool and significantly reduce chemical use. Featuring DEL’s exclusive Advanced Plasma Gap (APG) technology, these ozone systems provide modern technology, high performance, and unsurpassed life expectancy.
- Corona Discharge Ozonator and Germicidal UV
- For swimming pools up to 50,000 gallons
- Safe, Sustainable, Low-Cost Pool Sanitation
- Del Ozone Exclusive Plasma Gap Ozone Technology
- Integrated Trident Germicidal Ultraviolet Technology
- 2" Inlet and Outlet Plumbing with Union Connections
- Maximum 20 Gallons Per Minute Flow Rate
- Wall Mount
- Designed for indoor or outdoor installations
- 110/240 Volt Operations
- UL, cUL Listing Certifications
- Germicidal UV Lamp Life of 13,000 Hours
- Expectant Ozone Cell Life of 5 years
- 2 Year Manufacturers Warranty
- Patented APG Ozone Cells
- Germicidal UV Lamps
- CSA/NEMA 3 Metal Enclosure
- NSF/ANSI Standard 50 Certified
Support Documents:
- Brochure
- Ops Man
Specifications:
| Amperage | 0.6 Amps |
| Application | Indoor/Outdoor Installation |
| Brand | DEL |
| Enclosure Rating | CSA/NEMA |
| Flow | 50 GPM |
| Hz | 60 Hz |
| Item | AOP 50 |
| Lamps | Low Pressure/High Output UV-C Germicidal |
| Mounting Type | Floor or Wall |
| Ozone Cell Life | 5 Years |
| Ozone Cell Type | APG Cells |
| Plumbing | Inlet & Outlet 2" PVC Unions |
| Plumbing Options | MDV XL |
| Power | 10 Watts |
| Series | DEL AOP |
| Shipping Weight | 50 lbs |
| Size | 13.5"L x 9.5"W x 17"H |
| Voltage | 240 VAC |










