
Coates 32030CPH CPH Electric Pool Heater 30KW, 208V, 84A, 3-Phase
Coates CPH Series Electric Pool Heater 30KW, 208V, 84A, Three Phase, 32030CPH
Note: Most Coates heaters ship within 2-5 business days.
The Coates CPH Series 24-30 kW heaters include a digital thermostat for more precise control of pool water temperature.Â
Features
- Incoloy heating elements
- Digital thermostat
- Manual reset high temp limit
- Flow switch
- 1-1/2″ male NPT connections
- Stainless steel tank
- Heavy duty contactors
- Element, flow and high temp “on” lights
- Element fusing on units rated over 48 amps
Technical Data
- 24”L x 12”W x 13”H (68 lbs)
- Min Flow Rate: 20 GPM
- Max Flow Rate: 80 GPM
- Three phase
- UL Listed for indoor/outdoor installation
Specifications
| Brand | Coates |
| Cabinet Depth | 13 Inch |
| Cabinet Height | 24 Inch |
| Cabinet Width | 12 Inch |
| Flow Rate | 20 - 80 gpm |
| Heat Output | 30 kW |
| Item | Electric Heater |
| Maximum Breaker Size | 110 A |
| Phase | 3-Phase |
| Series | CPH |
| Voltage Rating | 208 V |
| Water Connection | 1-1/2 Inch MNPT |
| Wire Size | 2 AWG |
Original: $3,299.99
-65%$3,299.99
$1,155.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Coates CPH Series Electric Pool Heater 30KW, 208V, 84A, Three Phase, 32030CPH
Note: Most Coates heaters ship within 2-5 business days.
The Coates CPH Series 24-30 kW heaters include a digital thermostat for more precise control of pool water temperature.Â
Features
- Incoloy heating elements
- Digital thermostat
- Manual reset high temp limit
- Flow switch
- 1-1/2″ male NPT connections
- Stainless steel tank
- Heavy duty contactors
- Element, flow and high temp “on” lights
- Element fusing on units rated over 48 amps
Technical Data
- 24”L x 12”W x 13”H (68 lbs)
- Min Flow Rate: 20 GPM
- Max Flow Rate: 80 GPM
- Three phase
- UL Listed for indoor/outdoor installation
Specifications
| Brand | Coates |
| Cabinet Depth | 13 Inch |
| Cabinet Height | 24 Inch |
| Cabinet Width | 12 Inch |
| Flow Rate | 20 - 80 gpm |
| Heat Output | 30 kW |
| Item | Electric Heater |
| Maximum Breaker Size | 110 A |
| Phase | 3-Phase |
| Series | CPH |
| Voltage Rating | 208 V |
| Water Connection | 1-1/2 Inch MNPT |
| Wire Size | 2 AWG |



















