
Coates 12445PHS PHS Electric Heater 45KW, 240V, 188A, Single Phase
Coates PHS Series Electric Pool & Spa Heater 45KW, 240V, 188A, Single Phase, 12445PHS
The Coates PHS Series pool and spa heaters feature a flow switch to prevent operation when there is no water flow. An all stainless steel tank for long life and corrosion resistance is also standard. These 36-57 kW heaters include a digital thermostat for more precise control of pool water temperature.
- Incoloy heating elements
- Digital thermostat
- Manual reset high temp limit
- Flow switch
- 2″ male NPT connections
- Heavy-duty contactors
- Stainless steel tank
- Element, flow, and high temp “on” lights
- Element fusing on units rated over 48 amps
Technical Data:
- 28”L x 15”W x 15”H (100 lbs)
- Min Flow Rate: 20 GPM
- Max Flow Rate: 80 GPM
- Single phase
- UL Listed for indoor/outdoor installation
Specifications:
| Amperage Draw | 188 A |
| Brand | Coates |
| Cabinet Depth | 15 Inch |
| Cabinet Height | 28 Inch |
| Cabinet Width | 15 Inch |
| Flow Rate | 20 - 80 gpm |
| Heat Output | 45 kW |
| Item | Electric Heater |
| Maximum Breaker Size | 250 A |
| Phase | 1-Phase |
| Series | PHS |
| Voltage Rating | 240 V |
| Water Connection | 2 Inch MNPT |
| Wire Size | 250 AWG |
Original: $4,499.99
-65%$4,499.99
$1,575.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Coates PHS Series Electric Pool & Spa Heater 45KW, 240V, 188A, Single Phase, 12445PHS
The Coates PHS Series pool and spa heaters feature a flow switch to prevent operation when there is no water flow. An all stainless steel tank for long life and corrosion resistance is also standard. These 36-57 kW heaters include a digital thermostat for more precise control of pool water temperature.
- Incoloy heating elements
- Digital thermostat
- Manual reset high temp limit
- Flow switch
- 2″ male NPT connections
- Heavy-duty contactors
- Stainless steel tank
- Element, flow, and high temp “on” lights
- Element fusing on units rated over 48 amps
Technical Data:
- 28”L x 15”W x 15”H (100 lbs)
- Min Flow Rate: 20 GPM
- Max Flow Rate: 80 GPM
- Single phase
- UL Listed for indoor/outdoor installation
Specifications:
| Amperage Draw | 188 A |
| Brand | Coates |
| Cabinet Depth | 15 Inch |
| Cabinet Height | 28 Inch |
| Cabinet Width | 15 Inch |
| Flow Rate | 20 - 80 gpm |
| Heat Output | 45 kW |
| Item | Electric Heater |
| Maximum Breaker Size | 250 A |
| Phase | 1-Phase |
| Series | PHS |
| Voltage Rating | 240 V |
| Water Connection | 2 Inch MNPT |
| Wire Size | 250 AWG |



















