
Coates 12415CE CE Electric Pool Heater 15KW, 240V, 63A, Single Phase
Coates CE Series Electric Pool Heater 15KW, 240 V, 63A, Single Phase, 12415CE
Note: Most Coates heaters ship within 2-5 business days.
The Coates CE Series pool heaters feature a flow switch to prevent operation when there is no water flow. An all stainless steel tank for long life and corrosion resistance is also standard. Available in single-phase and three-phase configurations.
- Incoloy heating elements
- Digital thermostat
- Manual reset high temp limit
- Flow switch
- 1-1/2″ male NPT connections
- Stainless steel tank
- Heavy-duty contactors
- Element, flow, and high temp “on” lights
- Element fusing on units rated over 48 amps
Specifications:Â
- 19”L x 10”W x 11”H (47 lbs)
- Min Flow Rate: 20 GPM
- Max Flow Rate: 80 GPM
- Single phase
- UL Listed for indoor/outdoor Installation
Specifications:
| Amperage Draw | 63 A |
| Brand | Coates |
| Cabinet Depth | 11 Inch |
| Cabinet Height | 19 Inch |
| Cabinet Width | 10 Inch |
| Flow Rate | 20 - 80 gpm |
| Heat Output | 15 kW |
| Item | Electric Heater |
| Maximum Breaker Size | 80 A |
| Phase | 1-Phase |
| Series | CE |
| Voltage Rating | 240 V |
| Water Connection | 1-1/2 Inch MNPT |
| Wire Size | 4 AWG |
Original: $2,699.99
-65%$2,699.99
$945.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Coates CE Series Electric Pool Heater 15KW, 240 V, 63A, Single Phase, 12415CE
Note: Most Coates heaters ship within 2-5 business days.
The Coates CE Series pool heaters feature a flow switch to prevent operation when there is no water flow. An all stainless steel tank for long life and corrosion resistance is also standard. Available in single-phase and three-phase configurations.
- Incoloy heating elements
- Digital thermostat
- Manual reset high temp limit
- Flow switch
- 1-1/2″ male NPT connections
- Stainless steel tank
- Heavy-duty contactors
- Element, flow, and high temp “on” lights
- Element fusing on units rated over 48 amps
Specifications:Â
- 19”L x 10”W x 11”H (47 lbs)
- Min Flow Rate: 20 GPM
- Max Flow Rate: 80 GPM
- Single phase
- UL Listed for indoor/outdoor Installation
Specifications:
| Amperage Draw | 63 A |
| Brand | Coates |
| Cabinet Depth | 11 Inch |
| Cabinet Height | 19 Inch |
| Cabinet Width | 10 Inch |
| Flow Rate | 20 - 80 gpm |
| Heat Output | 15 kW |
| Item | Electric Heater |
| Maximum Breaker Size | 80 A |
| Phase | 1-Phase |
| Series | CE |
| Voltage Rating | 240 V |
| Water Connection | 1-1/2 Inch MNPT |
| Wire Size | 4 AWG |



















