
Coates 12406ST ST Electric Spa Heater 5.5KW, 240V, 23 A
Coates ST Series Electric Spa Heater 5.5KW, 240V, 23 A, 12406ST
The built-in flow switch prevents operation when there is no water flow and allows operation at flow rates between 15GPM and 80GPM. The stainless steel tank is designed to optimize heat transfer by directing the water flow over the incoloy elements efficiently.
The Coates ST-Series heater is a compact electric spa heater that is available in a 5.5kW or 11kW version. The 12406ST is equipped with a flow switch that allows operation at flow rates of 15GPM to 80GPM. The stainless steel tank is designed to optimize heat transfer by efficiently directing the water flow over the Incoloy heating element.
- Incoloy heating elements
- Digital thermostat
- Manual reset high temp limit
- Flow switch
- Heavy-duty contactors
- Element “on” light
- 1-1/2 x 2″ union connections for PVC pip
- Stainless steel manifold
- Pressure switch
Specifications:
| AmperageDraw | 23 A |
| Brand | Coates |
| CabinetDepth | 14 Inch |
| CabinetHeight | 17-1/2 Inch |
| CabinetWidth | 4 Inch |
| FlowRate | 15 - 80 gpm |
| HeatOutput | 5.5 kW |
| HeatOutputBTUH | 18772 |
| Item | Electric Heater |
| MaximumBreakerSize | 30 A |
| Phase | 1-Phase |
| Series | ST |
| VoltageRating | 240 V |
| WaterConnection | 1-1/2 Inch x 2 Inch Union |
| WireSize | 10 AWG |
Â
Original: $999.99
-65%$999.99
$350.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Coates ST Series Electric Spa Heater 5.5KW, 240V, 23 A, 12406ST
The built-in flow switch prevents operation when there is no water flow and allows operation at flow rates between 15GPM and 80GPM. The stainless steel tank is designed to optimize heat transfer by directing the water flow over the incoloy elements efficiently.
The Coates ST-Series heater is a compact electric spa heater that is available in a 5.5kW or 11kW version. The 12406ST is equipped with a flow switch that allows operation at flow rates of 15GPM to 80GPM. The stainless steel tank is designed to optimize heat transfer by efficiently directing the water flow over the Incoloy heating element.
- Incoloy heating elements
- Digital thermostat
- Manual reset high temp limit
- Flow switch
- Heavy-duty contactors
- Element “on” light
- 1-1/2 x 2″ union connections for PVC pip
- Stainless steel manifold
- Pressure switch
Specifications:
| AmperageDraw | 23 A |
| Brand | Coates |
| CabinetDepth | 14 Inch |
| CabinetHeight | 17-1/2 Inch |
| CabinetWidth | 4 Inch |
| FlowRate | 15 - 80 gpm |
| HeatOutput | 5.5 kW |
| HeatOutputBTUH | 18772 |
| Item | Electric Heater |
| MaximumBreakerSize | 30 A |
| Phase | 1-Phase |
| Series | ST |
| VoltageRating | 240 V |
| WaterConnection | 1-1/2 Inch x 2 Inch Union |
| WireSize | 10 AWG |
Â



















